
I hjertet af Gentofte, hvor film og kultur mødes, byder Gentofte Kino denne uge på en perlerække af filmoplevelser og arrangementer, der samler lokalsamfundet. Fra den Oscar-vindende ‘Affektionsværdi’ til den musikalske rejse i ‘Michael’, er der noget for enhver smag. Joachim Triers ‘Affektionsværdi’ har allerede taget verden med storm, og nu kan vi danskere også opleve dette gribende familiedrama, der maler et smukt billede af Oslo i sommerens bløde lys.
Men det er ikke kun filmene, der trækker opmærksomheden. På tirsdag kan vi glæde os til en helt særlig aften med Søren Kragh-Jacobsen, der vil spille en minikoncert før visningen af hans klassiske film ‘Skyggen af Emma’. Det er en unik mulighed for at opleve musikken og historien i en intim atmosfære, der bringer minderne frem og skaber nye.
Torsdag rulles den røde løber ud til premieren på ‘The Devil Wears Prada 2’, hvor vi får besøg af den danske couture-designer Jesper Høvring. Med bobler og macarons i hånden kan publikum nyde en aften i modens tegn, mens Høvring deler sine indsigter fra scenen. Det er den slags begivenheder, der gør Gentofte Kino til mere end bare en biograf – det er et kulturelt samlingspunkt for os alle.
Udover de store premierefilm og særlige arrangementer, fortsætter Gentofte Kino med at vise et varieret program, der sikrer, at der altid er noget at se frem til. Vi ser frem til at byde jer velkommen til en uge fyldt med film, musik og fællesskab i vores lokale biograf.

