Efterårets eventyr på Gentofte bibliotekerne: oplev kulturens magi

Efteråret banker på døren, og Gentofte Bibliotekerne er klar til at byde på en sæson fyldt med inspirerende oplevelser. Når bladene skifter farve, og luften bliver køligere, inviterer vi dig til at dykke ned i et væld af kulturelle arrangementer, der vil varme dit hjerte og nære din sjæl.

I denne sæson har vi fornøjelsen af at præsentere en række spændende forfattere som Liv Duvå, Tobias Bukkehave og Josefine Klougart, der alle vil dele deres tanker og værker med os. Derudover byder vi på tankevækkende foredrag om alt fra overgangsalder til stormagtsrivalisering. Disse arrangementer er ikke kun en mulighed for at lære nyt, men også for at møde ligesindede og skabe nye venskaber.

Vi er også stolte af at kunne tilbyde hele 25 nye læseklubber, der spænder over et bredt spektrum af genrer og interesser. Uanset om du drømmer om at fordybe dig i store forfatterskaber eller opdage skjulte litterære perler, har vi en klub, der passer til dig. Vores læseklubber er en fantastisk måde at dele læseglæden på og blive en del af et engageret fællesskab.

Og lad os ikke glemme de særlige events, der venter forude. Den 20. august fejrer vi Henning Larsens 100-års fødselsdag med en inspirerende aften på Gentofte Hovedbibliotek. Dagen efter åbner vi dørene til Mette Kjølstads udstilling ‘Et hav af ord’ på Vangede Bibliotek, hvor ord og billeder smelter sammen i en hyldest til naturens vidundere.

Så kom og vær med til at skabe et efterår fuld af magiske øjeblikke på Gentofte Bibliotekerne. Vi glæder os til at se dig og byde dig velkommen til en sæson, der vil inspirere, udfordre og underholde.

En smuk solnedgang kaster varme farver over en rolig sø omgivet af træer
OpenAI Om efterårets eventyr

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Del på sociale medier