
Denne uge byder Gentofte Kino på en række spændende filmoplevelser og arrangementer, der vil glæde både store og små filmelskere. Vi åbner dørene til den længe ventede ‘Downton Abbey – Den store finale’, hvor vi siger et sidste farvel til Crawley-familien i en fortælling fyldt med drama og historisk charme. Derudover kan du opleve den italienske Oscar-kandidat ‘Vermiglio’, som tager os med til de majestætiske italienske alper under Anden Verdenskrig.
Tirsdag den 16. september får vi besøg af forfatter og journalist Peer Kaae, der vil give os et unikt indblik i virkelighedens Rejsehold, inden vi ser det danske krimidrama ‘Rejseholdet – Det første mord’. Det er en aften, hvor historie og fiktion smelter sammen, og hvor du også får mulighed for at købe Kaaes nye bog og få den signeret.
Søndag den 21. september inviterer vi til en intim eftermiddag med Anne Lilballe, der vil bringe Karen Blixens passionerede fortællinger til live. Arrangementet er en del af Golden Days 2025 og en hyldest til Blixens liv og kærlighedsforhold, der har fascineret generationer. Det bliver en dag, hvor vi sammen kan dykke ned i Blixens univers og lade os inspirere af hendes livsmod og kreativitet.
Uanset om du er til storslåede filmoplevelser, intime fortællinger eller kulturelle arrangementer, er Gentofte Kino stedet, hvor vi samles om kunsten og fællesskabet. Vi glæder os til at byde dig velkommen til en uge fyldt med magiske øjeblikke og uforglemmelige oplevelser.





