Filmoplevelser i Gentofte: ugens stjernestunder på det store lærred

Tre mænd står sammen ved et bord med drikkevarer, mens de ser eftertænksomme ud
Tre mænd står sammen ved et bord med drikkevarer, mens de ser eftertænksomme ud (Foto: Rolf Konow / © ©Rolf Konow)

Efteråret har for alvor meldt sin ankomst, og der er intet bedre tidspunkt at trække ind i biografens varme favn. Gentofte Kino står klar med en perlerække af filmoplevelser, der spænder fra det storslåede til det intime. Vi har premiere på Paul Thomas Andersons nyeste mesterværk, ‘One Battle After Another’, hvor Leonardo DiCaprio står i spidsen for et imponerende ensemble i en episk fortælling om mod og familie. Denne film er en hyldest til det store lærred og en oplevelse, der vil indprente sig i sjælen.

For dem, der søger noget mere hjertevarmt, kan vi anbefale ‘Bob Trevino Likes It’. Denne dramakomedie handler om de uventede venskaber, der kan ændre livets kurs. Med en halv-pris-forpremiere i samarbejde med Biografklub Danmark, er der en oplagt mulighed for at dele en særlig aften med en ven eller et familiemedlem.

Elsker du historiske dramaer, så må du ikke gå glip af ‘Downton Abbey – Den store finale’. Her følger vi Crawley-familien og deres tjenere ind i 1930’erne, i en afslutning der både overrasker og berører. Det er en film, der indfanger essensen af en svunden tid og bringer den til live på det store lærred.

Og lad os ikke glemme de mindre lokale perler. ‘Vermiglio’ er Italiens Oscar-kandidat og en visuel rejse gennem de italienske alper, der vil tage pusten fra dig. Samtidig er ‘Rejseholdet – Det første mord’ en dansk krimi, der bringer os tilbage til 1920’erne og de spæde år for det ikoniske Rejsehold.

Så tag dine nærmeste under armen og oplev magien i Gentofte Kino. Uanset om du er til drama, komedie eller krimi, er der noget for enhver smag. Vi glæder os til at byde jer velkommen til en uge fyldt med film, fællesskab og fordybelse.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Del på sociale medier