Fra ler til liv: skab fremtidens kulturhus i Gentofte

Forestil dig duften af frisk ler og lyden af kreativitet, der summer i luften. I hjertet af Gentofte, foran Byens Hus, inviteres du til at blive en del af en kunstnerisk rejse, der forvandler grå asfalt til et levende kultursted. Under Kultur & Festdage den 20.-22. juni kan du sammen med kunstneren Marianne Jørgensen skabe dit eget gule tegl, som bliver en del af det kommende landart-kunstværk, GUL.

Dette projekt er ikke blot en mulighed for at skabe noget smukt, men også for at møde nye mennesker og styrke fællesskabet i vores by. Tag din familie, venner eller naboer med, og lad os sammen forme de første tegl, der skal pryde området omkring Byens Hus. Det er en chance for at sætte dit unikke aftryk på et sted, der skal blive et samlingspunkt for kultur og kreativitet.

Arrangementet kræver ingen tilmelding, og du kan deltage, når det passer dig bedst inden for de angivne tidsrum. Husk blot praktisk tøj, der kan tåle lidt ler. Uanset om du er en erfaren keramiker eller aldrig har rørt ved en klump ler før, er du velkommen til at deltage i denne fælles skabelsesproces.

Så kom og vær med til at starte transformationen fra skolegård til kultursted. Lad os sammen skabe et vartegn, der ikke kun repræsenterer vores by, men også vores fælles drømme og visioner for fremtiden. Vi glæder os til at se dig foran Byens Hus, Hellerupvej 24, og skabe noget helt særligt sammen.

Et levende og moderne kulturhus i Gentofte, præget af kreativitet og fællesskab, pryder landskabet
Ler til liv, Credit, byens hus

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Del på sociale medier