
Efteråret i Gentofte er spækket med litterære begivenheder, der inviterer til fordybelse og fællesskab. I slutningen af oktober kan du få en unik mulighed for at møde de norske forfattere Linn Ullmann og Niels Fredrik Dahl, når de gæster Hovedbiblioteket. Dette ægtepar er kendt for deres dybdegående og rørende fortællinger, og deres besøg er en sjælden chance for at komme tættere på deres litterære univers.
For dem, der elsker krimiens spænding, har vores egen Kajsa udvalgt efterårets mest nervepirrende krimier, perfekt til de mørke aftener. Og hvis du er mere til romantik, kan du møde Sara Ejersbo, der puster nyt liv i romancelitteraturen med sine hjertevarme fortællinger om kærlighed midt i hverdagens kaos.
Men det stopper ikke her. Gentofte Hovedbibliotek dykker også ned i historien med foredraget om ‘De dødes marker’, hvor forfatterne Anna Wagn og Kasper Them Larsen kaster nyt lys over den danske modstandskamp. Og hvis du er nysgerrig på litteraturens grænser, kan du opleve en eftermiddag dedikeret til forbudte bøger, hvor ytringsfrihedens betydning bliver udforsket gennem debat og refleksion.
Uanset om du er til gys, kærlighed eller historiske fortællinger, er der noget for enhver smag på bibliotekerne i Gentofte. Så tag en ven under armen og oplev den mangfoldighed af litterære arrangementer, der venter i den kommende måned.





