Spændende nyheder og gode gamle travere

I det lysfyldte rum deler de smil og kreative idéer, mens den sorte hat symboliserer det fællesskab, der venter i Jægersborg
I det lysfyldte rum deler de smil og kreative idéer, mens den sorte hat symboliserer det fællesskab, der venter i Jægersborg (Foto: Km)

Godt nytår til alle i Jægersborg! Januar bringer en frisk start med spændende aktiviteter, der inviterer både de små og de voksne til at deltage i fællesskabet. For de yngste er der ‘Frøspirekor’, hvor børn i alderen 3 til 6 år kan opleve en time fyldt med sang og leg. Dette er en vidunderlig mulighed for de små til at udforske musikkens verden i en tryg og sjov atmosfære. Første møde er lørdag den 31. januar kl. 13-14, og det bedste af det hele er, at det er helt gratis.

For de voksne, der søger inspiration og dybere samtaler, er der en læsekreds forud for det spændende foredrag med skuespiller Bodil Jørgensen og præst Mikkel Wold den 25. februar. Her vil deres bog ‘Gå med fred. Samtaler om tro og livsmod’ danne grundlag for refleksion og dialog om livets store spørgsmål.

Jægersborg Kirke byder også på en række faste aktiviteter, der styrker fællesskabet. Hver mandag kl. 16.30-18.00 samles Jægersborgkoret til korprøve, hvor alle med lyst til at synge er velkomne. Onsdag eftermiddag er der fællessang, en dejlig stund hvor glæden ved at synge sammen er i fokus. Mandagshygge genoptages den 12. januar med kreative aktiviteter, og brætspilscaféen åbner dørene den 19. januar for alle spilentusiaster.

Uanset om du er ny eller kendt i området, er der masser af muligheder for at deltage og finde nye venskaber. Vi glæder os til at se både gamle og nye ansigter til en måned fyldt med samvær og livsglæde i Jægersborg.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Del på sociale medier